Fitness Nedir, Ne Değildir?

FİTNESS NEDİR ?

Fitness sağlıklı ve formda olmak demektir. Aletli yada aletsiz çalışarak yapılan bu spor dalında tüm kaslarınızın çalıştırılarak güçlendirilmesi amaçlanır.

Fitness sağlıklı ve zinde olmak için yapılan birçok çeşitli spor dalını bünyesinde barındırır. Formda ve sağlıklı olmamız için yaptığımız beslenme, dinlenme, egzersiz ve esneme yöntemlerinin bir bütünüdür.

Fitness hareketleri çok tekrara dayalı antrenman programları ile kondisyonu üst düzeyde tutmayı amaçlamaktadır. Fitness sporunda beslenme ön plandadır. Kişinin kilosuna orantılı olarak protein ve karbonhidrat hesaplamaları yapılır.

FİTNESS VE VÜCUT GELİŞTİRME ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR ?

Fitness çoğunlukla vücut geliştirme olarak düşünülmektedir. Fakat Vücut geliştirme ve Fitness birbirinden çok farklı alakasız iki spor dalıdır. Fitnessin vücut geliştirme ile aynı sanılmasının en büyük sebebi fitness yapan birinin kaslı görünmesidir.

Fitness sağlıklı bir beden için yapılan bir spor çeşididir. Vücut geliştirme ise kasların bir kısmının veya tümünün geliştirilmesi hedeflenen bir spor çeşididir.

Fitness sporunda da  vücuttaki yağlar kaslara dönüştürülmeyi hedeflenir. Fakat vücuttaki zaten var olan kaslar geliştirilmek yerine sıkılaştırılır. Böylece estetik bir vücut elde edilir. Fitness kas geliştirme egzersizlerinin yanısıra sağlıklı yaşam için daha önemli olan, hızlı veya yavaş tempo koşma ve yürüyüş, pedal çevirme, kardiyovasküler egzersizler, kürek çekme, gibi birçok egzersizi içerir.

Vücut geliştirmede ise var olan kaslar geliştirilir ve vücuttaki yağlar kasa dönüştürülür. Hacimsel ve kütlesel kas gelişimi ön görülür.

Kısaca toparlarsak Fitness; sağlıklı, fit, zinde, sıkı ve estetik bir vücuda sahip olmak isteyen herkesin kendine uygun bir programla, egzersizler ve sağlıklı beslenmenin birleşimi ile düzenli olarak yapılması gereken bir spor dalıdır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Çok bilen, Çabuk İlerler

Diğer yazılarımıza da göz atın

Vücut Geliştirme salonu

Vücut Geliştirme

VÜCUT GELİŞTİRME NEDİR ? Vücut geliştirme, ağırlık kaldırma, beslenme ve diğer antrenmanların bir araya gelmesiyle kasların geliştirilmesi işlemidir. Bu sporu yapan kişilere Vücut geliştirici denir.

Caroline fitness Kartal'da Zumba Dersleri.

Kalori Yakmanın Eğlenceli Yolu; Zumba!

Zumba Nedir?  Zumba, 1990’lı yıllarda dansçı ve kareograf Alberto ”Beto” Perez tarafından Kolombiya’da ortaya çıkarılan bir dans fitness programıdır. Zumba aerobik ve latin esintili dans

Caroline Fitness Club Kartal'da Pilates Dersleri

Pilates Nedir? Nasıl Yapılır?

Kartal’da pilates tabii ki Caroline Spor Salonunda yapılır. Peki, Pilates nereden ve nasıl doğmuştur? Pilates Vücut sıkılaştırmak için ne kadar etkilidir, kilo verdirir mi?

Bugün bize Katılmak İçin Harika Bir Gün,

Seni Arayalım mı?

Bilgilerini bize Gönder