VÜCUT GELİŞTİRME NEDİR ?

Vücut geliştirme, ağırlık kaldırma, beslenme ve diğer antrenmanların bir araya gelmesiyle kasların geliştirilmesi işlemidir. Bu sporu yapan kişilere Vücut geliştirici denir. Vücut geliştirme rekabete dayalı bir spordur. Vücut geliştiriciler çeşitli organizasyon ve yarışmalarda jüri önünde fiziksel görünüşlerini sergilerler.

Vücut Geliştirme Nasıl Yapılır?

Vücut geliştirme sporu programlı ve disiplinli olarak yapılması gereken bir spordur. Spor salonlarındaki eğitmenlerin yardımı ile kendinize uygun beslenme ve antrenman programları ile bu sporu yapabilirsiniz. Vücut geliştirme ağırlık ve çeşitli spor aletleri ile yapılmaktadır.

Vücut geliştirme, güç kazanmak, kuvveti artırmak ve vücudu estetik bir hale getirmek amacı ile yapılmaktadır. Kas kütlesi artırmak ve kuvvet kazanmak için yapacağınız programlar az tekrar yaparak yüksek ağırlıklar kaldırmaktır. Dayanıklılık kazanmak için ise çok tekrar yaparak düşük ağırlıklar kaldırmaktır. Kas gücünün artması kemiklerin ve tendonlarında güçlenmesi anlamına geliyor. Vücut geliştirmecilerin kaslarındaki enerjinin tamamını kullanabildikleri için fiziksel performansları çok artmaktadır.

Beslenme vücut geliştirmede çok önemli bir rol oynamaktadır. Beslenme programlarınıza sadık kalmadığınız sürece sadece ağırlık kaldırmak bu sporda ilerlemenizi zorlaştıracaktır. Kaslarınızı geliştirmek için yaptığınız ağırlık antrenmanlarınızda, protein ağırlıklı beslenme programı ile kas onarımı ve güçlenmenizi desteklemeniz gerekmektedir.

Vücut Geliştirmenin Faydaları Nedir?

Vücut geliştirmenin faydaları da oldukça fazladır. Sağlıklı beslenme sistemine geçtiğiniz için öncelikle metabolizmanız hızlanacaktır. Vücudun bütün kaslarını çalıştırmak; dengeyi sağlar, sakatlanma riski azalır, ileri yaşlardaki kas kaybı ve eklem rahatsızlıklarını engeller, kemik yoğunluğu ve gücü artar. Fiziksel aktivitelerde serotonin salgılandığı için depresyon riskini azaltır. 

Vücut geliştirme yavaş ilerleyen bir süreç olduğu için sabır gerektirmektedir. Sabır ve disiplinle programınıza sadık kaldığınızda, sadece fiziksel bir gelişim ile kalmayıp mental olarakta kendinizi çok iyi hissedeceksiniz ve özgüveniniz artacak, sağlıklı ve zinde olacaksınız.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Çok bilen, Çabuk İlerler

Diğer yazılarımıza da göz atın

Fitness Kartal Caroline Spor Salonunda

Fitness Nedir, Ne Değildir?

FİTNESS NEDİR ? Fitness sağlıklı ve formda olmak demektir. Aletli yada aletsiz çalışarak yapılan bu spor dalında tüm kaslarınızın çalıştırılarak güçlendirilmesi amaçlanır. Fitness sağlıklı ve

Caroline fitness Kartal'da Zumba Dersleri.

Kalori Yakmanın Eğlenceli Yolu; Zumba!

Zumba Nedir?  Zumba, 1990’lı yıllarda dansçı ve kareograf Alberto ”Beto” Perez tarafından Kolombiya’da ortaya çıkarılan bir dans fitness programıdır. Zumba aerobik ve latin esintili dans

Caroline Fitness Club Kartal'da Pilates Dersleri

Pilates Nedir? Nasıl Yapılır?

Kartal’da pilates tabii ki Caroline Spor Salonunda yapılır. Peki, Pilates nereden ve nasıl doğmuştur? Pilates Vücut sıkılaştırmak için ne kadar etkilidir, kilo verdirir mi?

Bugün bize Katılmak İçin Harika Bir Gün,

Seni Arayalım mı?

Bilgilerini bize Gönder