Pilates Nedir? Nasıl Yapılır?

Kartal'da pilates tabii ki Caroline Spor Salonunda yapılır. Peki, Pilates nereden ve nasıl doğmuştur? Pilates Vücut sıkılaştırmak için ne kadar etkilidir, kilo verdirir mi?

PİLATES NEDİR ?

Pilates 20. yüzyılın başlarında Joseph Hubert Pilates tarafından geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir. Esas adı kontrolojidir. Herhangi bir müsabakası, yarışması ve uluslararası kuralları bulunmadığı için bir spor dalı değildir. Bir Egzersiz sistemidir. Bu egzersiz disiplini; konsantrasyon, kontrol, doğru nefes ve akışkan hareketler bütünüdür.

Pilates, Joseph Pilates tarafından kasları güçlendirmek, esnekliği arttırmak ve vücudun genel sağlığını iyileştirmek amacıyla geliştirilmiştir. Pilates tüm dünyada fizyoterapi temelli bir rehabilitasyon yöntemi olarak kabul görmüştür.

Pilates, standart bir fitness egzersizi olmadığı için Pilates’te yaş ve performans sınırı yoktur. Her seviyeye uygun egzersiz hareketleri bulunmaktadır. Kemiklerin yaşlanmasının önüne geçerek omurgayı en sağlıklı ve dik haline getiren bu egzersiz dalında daha esnek ve sağlıklı vücutlar amaçlanmaktadır. Fit bir vücuda sahip olmak, ileri yaşlarını sağlıklı ve dinç yaşamak , kas kitlesini arttırmak ve vücudunu şekillendirmek isteyen herkesin yapabileceği bir egzersiz sistemidir. Daha önce spor yapmış yada yapmamış olmanız pilatese başlamanıza engel değildir.

PİLATES KİLO VERDİRİR Mİ ?

Pilates nedir? Sorusundan çok merak edilen asıl konu pilates kilo verdirir mi ? Sorusudur. Pilates kilo verme amaçlı bir sistem değildir. Ancak kardiyo, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizlere devam etmeniz durumunda kilo kaybınız kaslardan değil yağlardan olacaktır ve böylece zayıflamanıza yardımcı olur. Yapılan egzersiz hareketleri özellikle karın bölgesi ve bacaklarda incelme ile sonuçlanır. Ayrıca pilates omurga odaklı bir egzersiz olduğundan duruş bozukluklarınız düzelecek daha dik bir görüntünüz olacaktır ve bu sayede daha ince ve uzun bir vücuda sahip olacaksınız.

Pilatesi hayatınızın bir parçası haline getirerek eklem ve kemiklerinizi hayat boyu koruyabilir, kaslarınızı güçlendirip esnetebilir ve içsel kaslarınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Yerçekimine karşı yaptığınız egzersizlerle vücudunuz şekillenirken, uzayan kaslarınızla daha ince bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

Tabii ki bu görüntüye sahip olmak için azim ve sabır gerekmektedir. Pilates’te diğer egzersiz sistemleri gibi düzenli yapıldığında etkisini göstermektedir. Eğitmenlerin yönlendirmesi ile kendinize uygun bir programa sadık kaldığınızda vücudunuzda çok olumlu değişimleri farketmeye başlayacaksınız.

PİLATES NASIL YAPILIR ?

Pilates ekipman kullanmadanda yapılabilmektedir. Vücut ağırlığı ile yapılan bir egzersiz disiplini olduğu için maaliyeti yüksek pahalı ekipmanlara ihtiyaç duyulmayan bir egzersiz sistemidir. Elbette yaptığınız hareketlerin etkisini arttıracak  ekipman ve aletler bulunmaktadır. Bu ekipmanlar oldukça düşük masaflı kolay ulaşılabilen, örneğin; mat, pilates topu, bant vb. malzemelerdir.

Pilates nasıl yapılır sorusunun en önemli kısmı ise hareketleri ve programları öğrenmektedir. Pilates eğitmenleri tarafından belirlenecek uygun bir egzersiz programı düzenli şekilde yapıldığında vücüt ve zihnin kendini iyileştirmesinde yardımcı olacaktır.

Pilates yapılırken ilk ve en önemli prensip konsantrasyondur. Hangi hareketin yapıldığına ve hangi kasların çalıştığına dikkat etmelisiniz. Hareketler baştan savma ve belirsizce olmamalıdır. J.Pilates “Dikkatsizce 20 tekrar yapmaktansa 5 tekrarı mükemmel bir şekilde yapmak daha iyidir.” şeklinde ifade etmiştir. Pilateste Kontrolde çok önemlidir. Kontrolsüz yapılan bir hareket farkında olmadan sakatlanmanıza sebep olabilmektedir. Egzersizler sırasında nefes alıp vermekte oldukça önem taşımaktadır, panik yapmadan derin nefesler alarak yavaşca dışarı üflemelisiniz. Bütün bu koordinasyon sistemi okurken karışık gelmiş olabilir ancak uygulama sırasında vücudunuz ve zihninizin kolayca koordine olduğunu göreceksiniz.

Pilatesin haftada 2 gün mümkünse 3 gün düzenli yapılması durumunda etkili sonuçlar alınmaktadır.  Joseph Hubert Pilates ” 10 derste farkı hissedecek, 20 derste farkı görecek ve 30 derste ise yeni bir vücuda sahip olacaksınız.” sözüyle pilatesin etkisini açıklamıştır. Yazımızın başındada bahsettiğimiz gibi Pilates konsantrasyon, kontrol, doğru nefes ve akışkan hareketler bütünüdür. Size uygun bir program ile bu bütünü sağlayarak sıkı ve fit bir görüntüye ayrıca sağlıklı bir vücut ve zihne sahip olabilirsiniz.

Kartal’da Pilates

Pilates Kartal’da tabii ki Caroline Fitness Club’da yapılır. Pilates derslerimize katılmak veya grup ders saatlerini öğrenmek için tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Çok bilen, Çabuk İlerler

Diğer yazılarımıza da göz atın

Fitness Kartal Caroline Spor Salonunda

Fitness Nedir, Ne Değildir?

FİTNESS NEDİR ? Fitness sağlıklı ve formda olmak demektir. Aletli yada aletsiz çalışarak yapılan bu spor dalında tüm kaslarınızın çalıştırılarak güçlendirilmesi amaçlanır. Fitness sağlıklı ve

Vücut Geliştirme salonu

Vücut Geliştirme

VÜCUT GELİŞTİRME NEDİR ? Vücut geliştirme, ağırlık kaldırma, beslenme ve diğer antrenmanların bir araya gelmesiyle kasların geliştirilmesi işlemidir. Bu sporu yapan kişilere Vücut geliştirici denir.

Caroline fitness Kartal'da Zumba Dersleri.

Kalori Yakmanın Eğlenceli Yolu; Zumba!

Zumba Nedir?  Zumba, 1990’lı yıllarda dansçı ve kareograf Alberto ”Beto” Perez tarafından Kolombiya’da ortaya çıkarılan bir dans fitness programıdır. Zumba aerobik ve latin esintili dans

Bugün bize Katılmak İçin Harika Bir Gün,

Seni Arayalım mı?

Bilgilerini bize Gönder